E premte, 30 Korrik, 2021

Kura me fara pjepri për rigjenerimin e veshkave

Që në lashtësi farat e pjeprit janë përdorur si një nga kurat më të mira për shëndetin e veshkave dhe trajtimin e sëmundjeve të...

Ekspertët të shqetësuar për variantin Delta: Rreziku më i madh për botën

Në një intervistë për Reuters, ekspertja e lartë e sekuencës së genomit të virusit, Sharon Pecacok, u shpreh se Delta po vlerësohet më i...

Studimi i Koresë së Jugut: Kombinimi i vaksinave AstraZeneca-Pfizer rrit nivelin e antitrupave

Vaksinimi i përzier kundër koronavirusit, së pari me vaksinën AstraZeneca, pastaj me Pfizer/BioNTech, rrit nivelin e antitrupave neutralizues për gjashtë herë, krahasuar me dy...

Zbuloni si ndikon konsumimi i mishit tek jetëgjatësia

Jetëgjatësia jonë ndikohet nga një kombinim mes gjenetikës dhe faktorëve të jashtëm. Në studime të shumta, është parë që vetëm 30% e jetëgjatësisë varet...

Njihuni me 4 mënyra natyrale si të largoni rrudhat nga fytyra

Trajtimi me kos dhe karrotë Ky trajtim është i pasur me vitaminë C që lufton plakjen, beta karroten dhe acid laktik. Bashkimi i të gjithë...

Përse duhet t’i ruhesh çrregullimit emocional stinor?

Fundi i verës dhe i vjeshtës shoqërohet me një ndjenjë trishtimi të thellë dhe melankolie për disa njerëz. Rënia e temperaturave, shkurtimi i ditës,...

Njihuni me 3 shenjat paralajmëruese të Osteoporozës që duhet t’i dini patjetër

Osteoporoza është një sëmundje që mund të prekë çdo kockë të njeriut. Kjo sëmundje diagnostikohet duke matur dendësinë kockore. Një prej objektivave kryesore të trajtimeve...

VIDEO/ A ka mbërritur varianti Delta? Bino: Po preken të rinjtë

Edhe pse përgjigja nga laboratori në Berlin nuk ka mbërritur ende, ekspertët në Shqipëri kanë dyshime të arsyeshme që varianti indian Delta i koronavirusit,...

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

EMA jep “dritën jeshile” për vaksinën Moderna për grupmoshën mbi 12-vjeç

EMA jep “dritën jeshile” për vaksinën Moderna për grupmoshën mbi 12-vjeç Agjencia e Europiane e Barnave (EMA) jep dritën jeshile për aplikimin e vaksinës Moderna...