E premte, 12 Gusht, 2022
Advertisement

Gjendja dhe studimi i Arbërishtes si gjuhë e rrezikuar, Kastrati: Kuvend studimesh, pse mungojnë...

Në listat e Unescos është edhe arbërishtja. 600 vjet histori të arbëreshëve, të cilët janë konsideruar  si shembull unik në gjithë historinë e trashëgimisë...

Roma e lashtë fliste greqisht? Çfarë nxorri në pah varri i zbuluar në qytetin...

  Arkeologët kanë bërë gërmime në qytetin antik të Pompeit dhe kanë gjetur të dhëna mjaft interesante mbi greqishten e lashtë. Në varr u gjetën një...

Meta vlerëson me dekoratën “Nderi i Kombit” xhudistet kosovare

Presidenti Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” dy xhudistet kampione nga Kosova, fituese të “Medaljes së Artë” në Lojërat...

Italia fiton eurovizion 2021/ Ja ku renditet Shqipëria

Mbrëmjen e sotme është mbyllur edicioni i 65-të i Eurovizion që u mbajt në Roterdam të Holandës. Në garë në natën finale ishin 26 shtete,...

“Mblidhen gratë e fisit dhe qajnë me melodi”/ Habit imami Ahmed Kalaja: Vajtimi është...

  Imami i njohur Ahmed Kalaja thotë se mënyra shqiptare e të vajtuarit të një personi që është ndarë nga jeta, është ‘gjynah’. Në një...

Me Meghan Markle, rikthehen historitë e racave të përziera në klasat e larta britanike

Për shekuj me radhë, Familja Mbretërore, institucioni më i pasur, më ekskluziv i Britanisë, ka qenë sinonim i bardhësisë. E megjithatë, për një moment të...

Vendi ku nuk ka kosha, por rrugët janë “xixë”, respekti e përulja janë virtyt,...

Kultura dhe traditat Japoneze janë shumë ndryshe nga ato që kemi ne në Shqipëri. Kjo ishte tema që u diskutua me të ftuarit në...

Guri i zinte rrugën traktorit, fermeri lëviz kufirin Belgjikë-Francë

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri që ndan...

Si të luash shah

Nëse keni parë “The Queen’s Gambit”, në një moment ju ka lindur me siguri dëshira për të mësuar ose për të luajtur sërish shah....

Historia (e f rikshme) pas simbolit të berberëve

Simboli i berberëve është një trashëgimi nga një epokë (fatmirësisht) e shkuar e cila daton kohë më parë, kur njerëzit shkonin te berberët jo...

Social Network

0FansaPëlqeje
3,430NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu