E shtunë, 18 Shtator, 2021

Italia fiton eurovizion 2021/ Ja ku renditet Shqipëria

Mbrëmjen e sotme është mbyllur edicioni i 65-të i Eurovizion që u mbajt në Roterdam të Holandës. Në garë në natën finale ishin 26 shtete,...

“Mblidhen gratë e fisit dhe qajnë me melodi”/ Habit imami Ahmed Kalaja: Vajtimi është...

  Imami i njohur Ahmed Kalaja thotë se mënyra shqiptare e të vajtuarit të një personi që është ndarë nga jeta, është ‘gjynah’. Në një...

Me Meghan Markle, rikthehen historitë e racave të përziera në klasat e larta britanike

Për shekuj me radhë, Familja Mbretërore, institucioni më i pasur, më ekskluziv i Britanisë, ka qenë sinonim i bardhësisë. E megjithatë, për një moment të...

Vendi ku nuk ka kosha, por rrugët janë “xixë”, respekti e përulja janë virtyt,...

Kultura dhe traditat Japoneze janë shumë ndryshe nga ato që kemi ne në Shqipëri. Kjo ishte tema që u diskutua me të ftuarit në...

Guri i zinte rrugën traktorit, fermeri lëviz kufirin Belgjikë-Francë

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri që ndan...

Si të luash shah

Nëse keni parë “The Queen’s Gambit”, në një moment ju ka lindur me siguri dëshira për të mësuar ose për të luajtur sërish shah....

Historia (e f rikshme) pas simbolit të berberëve

Simboli i berberëve është një trashëgimi nga një epokë (fatmirësisht) e shkuar e cila daton kohë më parë, kur njerëzit shkonin te berberët jo...

Historia që qëndron pas pikturës që shokoi botën

“Kjo është ajo çfarë një grua me shpirtin e Cezarit mund të arrijë “! Këto fjalë i përkasin Artemisia Gendileski. Emri i saj mbeti “i...

Një shqiptar në planetin Mars, kush është 17-vjeçari që fitoi konkursin e NASA-s

Në vitin 2020 para se raketa AtlasV të niset për në planetin Mars, NASA hapi konkurs për të gjithë banorët e botës në rast...

Jo vetëm kulla ‘Eifel’… edhe ky ushqim francez do të mbrohet nga UNESCO

Franca është e famshme për shumë produkte të sajat origjinale dhe për shumë vepra apo kryevepra arti me famë në botë. Shumë prej tyre janë...