Zhduket helikopteri me 7 persona në Itali, ende asnjë gjurmë pas 24 orëve

Advertisement

Një helikopter me 7 persona në bord është zhdukur në Itali, në kufirin midis provincave Modena dhe Lucca.

Avioni u nis në orën 9.30 të mëngjesit të djeshëm nga aeroporti Capannori Tassignano, në provincën e Lucca, dhe u nis për në zonën e Trevisos. Gjurma e fundit u gjet rreth orës 11:50 afër Pievepelago në Apeninet Toskan-Emiliane. Në bord, përveç pilotit 33-vjeçar Corrado Levorin, nga Padova, ishin edhe gjashtë sipërmarrës në sektorin e letrës për përdorim shtëpiak, katër turq dhe dy libanezë.

Advertisement

Sipas raporteve të fundit, helikopteri, AV 119 Koala Augusta, u pa në territoret mbi malet e Modenese, në kufi me Toskanën.

Kërkimet pasditen e djeshme u ndoqën nga helikopterët e shpëtimit, një tjetër mjet shpëtimi dhe kërkimi i forcave Ajrore si dhe Guardia di Finance nga ajri dhe nga toka.

Ekipet tokësore dhe 24 vullnetarë nga mbrojtja civile rajonale Emilia-Romagna janë në terren.

Ata po pastrojnë zona të paarritshme, pyje dhe skarpate, të gjera dhe kryesisht të pabanuara.

Kërkimet u ndërprenë gjatë mbrëmjes së kaluar dhe kanë rinisur këtë mëngjes.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement