Tragjedi/ Rrëzohet avioni amerikan, humbin jetën pesë marinsa

Advertisement

Hetuesit ushtarakë filluan punën e tyre për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi rënien e një avioni tiltrotor MV-22B Osprey në një shkretëtirë të Kalifornisë Jugore të mërkurën, duke vrarë pesë marinsa në bord, thanë zyrtarët ushtarakë të enjten.

Zyrtarët nuk i kanë identifikuar ende marinsat, duke përmendur një politikë që emrat e të vdekurve mbahen të fshehura deri në 24 orë pasi të jenë bërë të gjitha njoftimet e të afërmve. Marinsat i përkisnin një skuadroni të caktuar në Grupin e Avionëve Detar 39 me bazë në Camp Pendleton, Kaliforni, sipas Krahut të Tretë të Avionëve Detarë.

Advertisement

“Ne vajtojmë humbjen e marinsave tanë në këtë fatkeqësi tragjike. Zemrat tona shkojnë për familjet dhe miqtë e tyre ndërsa ata përballen me këtë tragjedi, “tha në një deklaratë gjeneralmajor Bradford J. Gering, komandanti i 3-të i MAW, me bazë në Stacionin Ajror të Trupave Detare Miramar në San Diego.

Marinsat po kryenin një mision stërvitor pranë Glamis, Kaliforni, kur avioni thuhet se u rrëzua rreth orës 12:25. sipas kohës lokale, thanë zyrtarët. Nuk u dhanë detaje të tjera. Osprey u rrëzua në një zonë të largët të shkretëtirës në verilindje të El Centro dhe në veriperëndim të Yuma, Ariz., me duna të gjera rëre të njohura për udhëtarët jashtë rrugës.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement