Tërmeti 6.6 ballësh godet Japoninë, paralajmërohet më e keqja. Qeveria llogarit që mund të humbin jetën 320 000 persona

Advertisement

Një tërmet me magnitudë 6.6 i shkallës rihter goditi Japoninë jugperëndimore dhe perëndimore të shtunën herët, duke lënë më shumë se 10 të plagosur mes lëkundjeve të forta, por nuk u shkaktuan valë cunami, thanë agjencia e motit dhe autoritetet lokale.

Fokusi i tërmetit nën Oqeanin Paqësor ishte brenda një zone jashtë bregut të Japonisë ku parashikohet se një tërmet masiv dhe cunami pasues mund të ndodh në të ardhmen. Tërmeti i së shtunës kishte një magnitudë më të ulët se 6.8, standardi për qeverinë për të mbajtur një takim të jashtëzakonshëm ekspertësh për të vlerësuar një tërmet.

Advertisement

Tërmeti ndodhi rreth orës 1:08 të mëngjesit sipas orës lokale. Agjencia paralajmëroi se një tërmet tjetër me një nivel të ngjashëm lëkundjeje mund të ndodhë në zonat e goditura fort brenda javës së ardhshme.

Pas tërmetit të fortë, disa lëkundje të përmasave më të vogla ndodhën në mënyrë sporadike në zonë.

Në Oita, gjashtë persona u plagosën, shumica prej tyre lehtë, sipas pushteteve lokale. Në Miyazaki, policia konfirmoi katër lëndime, duke përfshirë një grua rreth të 50-tave e cila ra nga shtrati.

Lëndime u raportuan gjithashtu në prefekturat Saga dhe Kumamoto në Kyushu.

Një ndërprerje e përkohshme e energjisë elektrike ka ndodhur në Oita pas tërmetit. Thyerje të tubave të ujit u raportuan në disa zona në qytetin e Oita.

Nuk kishte anomali në funksionimin e termocentraleve bërthamore në rajonin Kyushu, tha Kyushu Electric Poëer Co.

Pas tërmetit, qeveria ngriti një zyrë ndërlidhëse pranë kryeministrisë për të mbledhur informacione dhe për të vlerësuar dëmet.

Tërmeti u ndje gjithashtu në një zonë të gjerë të Japonisë perëndimore, si dhe në një pjesë të Japonisë qendrore.

Qeveria japoneze vlerëson se deri në 320,000 njerëz mund të vdesin në rast të një cunami të shkaktuar nga tërmetet masive përgjatë luginës Nankai që shtrihet nga Japonia perëndimore në atë qendrore.

Në Nankai Trough, tërmete të llojit 8 ballë kanë ndodhur në intervale të rregullta gjatë shekujve, me Komitetin e Kërkimit të Tërmeteve të qeverisë duke thënë se ka një shans 90 për qind që një tërmet me magnitudë 8.0 deri në 9.0 të ndodhë atje brenda 40 viteve të ardhshme.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement