E fundit/ Mutacioni i COVID-AIDS, Italia mbyll kufijtë

Italia ka pezulluar udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe hyrjen në vend për të gjithë udhëtarët të cilët kanë vizituar Afrikën gjatë 14 ditëve të fundit, për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit Botsvana, i cili po shkakton shqetësim global.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Roberto Speranza, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon të gjithë udhëtarët që kanë vizituar Afrikën Jugut gjatë 14 ditëve të fundit, të hyjnë në vend.

Advertisement
Elton Redi Autogas Banner

“Shkencëtarët tanë po shqyrtojnë variantin e ri B.1.1.529. “Ndërkohë ne do të marrim masat e nevojshme menjëherë”, tha Speranza.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group