“Ishte betejë dhe jo ndeshje”! Gazeta polake: Skandal, lojtarët të pjekur por tifozët shqiptar larg moshës madhore

Ëndrra e kombëtares shqiptare për të shkruar në “play of” e Botërorit 2022, ka marrë një goditje të fortë mbrëmjen e sotme, pasi u mund nga Polonia me rezultatin 0-1 në stadiumin e ‘Air Albania’. Por kjo humbje u nxi edhe më së shumti me sjelljen e tifozëve shqiptarë, ku një grup prej tyre hodhën në drejtim të futbollistëve polak shishe uji, pasi këto të fundit shënuan gol.

Për këtë ngjarje shkruajnë dhe gazetat polake dhuke pohuar se: Lojtarët nga Shqipëria janë pjekur për futbollin në një nivel të lartë, gjë që është treguar tashmë në ndeshjen e parë në Varshavë, tifozët e tyre janë larg moshës madhore.

Por gazeta nuk ndalet, “rivalët luanin në mënyrë agresive, i shtypnin lojtarët tanë me presion dhe fillimisht dukej se ishin përgatitur më mirë taktikisht – ashtu si në ndeshjen e pare.”

Artikulli i plotë:

Ad by Valueimpression
Edhe nëse lojtarët nga Shqipëria janë pjekur për futbollin në një nivel të lartë, gjë që është treguar tashmë në ndeshjen e parë në Varshavë, tifozët e tyre janë larg moshës madhore. Kur polakët filluan të ishin të lumtur, kriklla birre fluturuan mbi kokat e tyre. Arbitri francez Clement Turpil rifilloi lojën pas disa minutash, kur temperatura në tribuna ra dhe huliganët u kthyen në shqisat e tyre.

Ishte një fitore e paguar me vuajtjet e futbollit. Polakët u përballën me një ekip të mirëorganizuar dhe të motivuar, i cili në shtatë ndeshjet e fundit për fushën pati pesë fitore pa humbur një gol.

Rivalët luanin në mënyrë agresive, i shtypnin lojtarët tanë me presion dhe fillimisht dukej se ishin përgatitur më mirë taktikisht – ashtu si në ndeshjen e parë. Sidoqoftë, kjo nuk rezultoi në veprime të rrezikshme, polakët u mbrojtën me përgjegjësi. Temperatura në zonën e penalltisë rrallë u rrit, Wojciech Szcz?sny nuk pati mundësinë të provonte veten gjatë gjithë ndeshjes.

Ad by Valueimpression
Polakëve u duhej kohë për të marrë kontrollin e ndeshjes. Drejtuesi i ekipit ishte Piotr Zieli?ski, i cili në pjesën e parë ishte i vetmi që nuk e pengoi lojën, por e shtyu atë përpara.

Sëmundjet dhe pakënaqësia më në fund pushuan së dëmtuari ekipin kombëtar, kështu që ne pamë se si duket skeleti i tij. Ndeshja në formacionin bazë – e ngjashme me ndeshjet me spanjollët (1: 1) dhe anglezët (1: 1) – filloi nga Kamil Jówiak dhe Tymoteusz Puchacz, gjë që tregon se në pozicionet që ngjallin spekulimet më të mëdha mes komentuesve, Sousa u beson atyre saktësisht.

Futbollistët në Tiranë bënin faul më shpesh dhe përballeshin krah për krah se sa gjuanin në portë. Ishte më shumë një betejë sesa një ndeshje. Avantazhi i polakëve, megjithatë, u rrit nga minuta në minutë.

Ndryshimet ishin dëshmi e fuqisë së stolit: secila e mëvonshme rriti cilësinë e lojës dhe zëvendësuesit kryen veprimin vendimtar. Fitorja do të thotë që polakët kanë vendin e dytë në grup në majë të gishtave të tyre. Skuadra jonë do të përfundojë ndeshjet kualifikuese me Andorrën (12/11) dhe Hungarinë (15/11). Nëse i mundim të parët dhe shqiptarët nuk i mundin anglezët, ne do të luajmë në play-off.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement