“Keni në ndërgjegje 16 mijë të vdekur”! Manastirliu debat me deputetin e PD: Po nxisni shqiptarët të mos vaksinohen

Vijojnë debatet mes mazhorancës dhe opozitës në parlament sa i përket mënyrës sesi është menaxhuar pandemia. I fundit ishte debati mes deputetit Tritan Shehu dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

Shehu e akuzoi qeverinë se ka në ndërgjegjen e saj mbi 16 mijë të vdekur prej koronavirusit. Sipas tij, autoritetet e Shëndetit tregoi papërgjegjshmëri dhe mungesë të thellë profesionalizmi në menaxhimin e situatës.

Ashtu si edhe deputetë të tjerë të opozitës, Tritan Sheu u shpreh se Shqipëria është shumë prapa me procesin e vaksinimit ndërsa kërkoi që të ndërpritet administrimi i vaksinave të pacertefikuara nga EMA.

“Vaksina është një nga armët kryesore për luftimin e epidemisë. Duhet së bashku me një mori masash. Kjo qeveri që kam pas kurrizit e që mungon tregoi papërgjegjshmëri, mungesë të thellë profesionalizmi. Komitetin e kthyet në komitet politik, për të vendosur edhe për fatin e zgjedhjeve dhe komisioneve parlamentare… Ju akuzoj sepse mbi koshiencën tuaj rëndojnë mbi 16 mijë të vdekur. Shumë larg standarteve botërore. Ndër vendet e para në botë për humbjen e njerëzve. Gjendja vijon të thellohet se nuk mësuat asgjë nga dështimi. Nuk keni strategji vaksinimi, nuk ka asnjë datë të përcaktuar. E keqja nuk ka mbaruar akoma, dhe ndoshta mund të jetë shumë e hidhur. Rëndojnë mbi ndërgjegjen tuaj. U munduat ti fshinit numrat…Unë ju pyes juve, si është Shqipëria me vaksinimin? 30.5% kanë marrë dy doza, keni sjellë vaksina elektorale.”

Nga ana tjetër, ministrja e Shëndetësisë e kritikoi sërish opozitën se po përdor rastet fatale për të bërë politikë. E revoltuar Manastirliu tha se është alarmante që në parlamentin e Shqipërisë dëgjohen deklarata që, sipas saj, nxisin shqiptarët të mos vaksinohen.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement