Nga “Pusi i Ferrit” dhe “Syri i Saharasë” te “Flaka e Përjetshme”, misteret më të pabesueshme në botë

Porta e Ferrit
Fshehur në një shkretëtirë në Jemen është një gropë 400 m, aq misterioze saqë vendasit e tmerruar nuk pranojnë të shkojnë askund pranë saj nga frika se është shtëpia e shpirtrave të këqij. Mendohet të jetë miliona vjeç, vrima e gjerë 100 metra e njohur zyrtarisht si Pusi i Barhout është quajtur Pusi i Ferrit.Tregime kanë qarkulluar për shekuj me radhë për figura mitike si xhinët qe jetojnë në pus dhe disa e konsiderojnë atë si portën e ferrit.

Syri i Saharasë
Për shekuj me radhë, astronautët kanë përdorur Syrin e Saharasë si një pikë referimi vizual.
Ngjan me një sy të keq, vorbulla e pabesueshme 30 milje në Mauritania, Afrikë e njohur si Struktura Richat është e dukshme nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar. Mendohet se i paraprin shfaqjes së jetës në Tokë dhe besohet se është një krater i shkaktuar nga një meteorit.


Trekëndëshi i Bermudës
Trekëndëshi i Bermudës është padyshim misterioz.
I njohur ndryshe si Trekëndëshi i Djallit, është një zonë që mbulon rreth 500,000 kilometra katrorë midis Bermuda, Miami në Florida dhe San Juan në Porto Riko. Më shumë se 20 aeroplanë dhe 50 anije thuhet se janë zhdukur në mënyrë të çuditshme pa asnjë shpjegim të qartë në rajon.


Flaka e Përjetshme
Mbërthyer brenda një ujëvare në Amerikë është një flakë enigmatike që është e dukshme pothuajse gjatë gjithë vitit. Shkëlqimi magjepsës mund të shihet nga vizitorët në Parkun Chestnut Ridge të Nju Jorkut pas një ujëvare të stivosur. Një shpellë e vogël në bazën e ujëvarës lëshon një gaz natyror metan – duke e mbajtur flakën të ndezur ndërsa depërton nëpër çarje në shkëmbinj.


Gjaku i Antarktidës
Ndoshta një nga mrekullitë më të tmerrshme në botë është Gjaku i Antarktidës.
Ajo që duket si një skenë nga një film horror është në të vërtetë një ndjesi shkencore pasi lëngu i kuq i gjakut rrjedh mbi akullin e bardhë të letrës.
Rreth dy milionë vjet më parë, një pishinë me ujë të kripur u bllokua brenda akullnajës Taylor.
Pa ajër, përmbajtja e lartë e hekurit dhe kripësia e liqenit shkaktuan ngjyrën e kuqe të ndryshkut të ujit që përfundimisht filloi të depërtojë nga një çarje në sipërfaqen e mbuluar me akull të Liqenit Perëndimor Bonney.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement