Opozita kundër mbledhjeve online të komisioneve, Bylykbashi: “Ne do të respektojmë Kushtetutën”

Është shoqëruar me debate rikthimi i opozitës në komisione, e cila kundërshton mbledhjet online, ndërsa pretendon se mazhoranca po i mbyll gojën opozitës.

Mbledhjet e para të komisioneve parlamentare për konstituimin e tyre në legjislaturën e re kanë dështuar, pasi deputetët e opozitës refuzuan të hynin në platformën online të transmetimit në Facebook, por shkuan fizikisht në sallat e mbledhjeve në kryesinë e Kuvendit.

Debatet nisën fillimisht në Komisionin e Ligjeve, ku deputetët e opozitës të pranishëm në sallën e mbledhjes e akuzuan Kryetaren e Komsionit të Ligjeve, Klotilda Bushka se po u ndalte drejtën e fjalës.

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi në një prononcim për mediat, ështe shprehur ditën e sotme  se mazhoranca ka mohuar të drejtën e fjalës së opozitës, me pretendimin për të zhvilluar mbledhjet e komisioneve online.

Ai theksoi më tej, se opozita do të jetë prezente në komisione, në ambientet fizike të saj, ndërsa shtoi se nuk do të lejojnë që qeveria të kthejë në ligj aferat korruptive të qeverisë.

“Deputetëve të opozitës, iu mohua sot në kundërshtim me kushtetutën, pjesëmarrja në komisionin e ligjeve dhe e drejta e fjalës. Është qartë mënyra për të hequr transparencën e qytetarëve.

Ne jemi këtu që kjo të mos lejohet, ne do të respektojmë kushtetutën. Do të garantojmë transparencën për çdo shkelje të Edi Ramës. Nuk do të pranojmë që nëpërmjet këtyre mjeteve, me pretendimin që për arsye të pandemisë nuk zhvillohen mbledhjet fizikisht, ne do të jemi këtu për ta ndaluar këtë. Ne do të marrim pjesë në mbledhjet e komisioneve, do të jemi prezent.

Bojkoti nuk mund të jetë një vendim i Edi Ramës, ne ishim prezent. Mazhoranca, Edi Rama, po i mohon opozitës mundësinë që të marrë pjesë dhe të kundërshtojë aferat që ai do të kthejë në ligj e në këtë mënyrë të zhvasë shqiptarët çdo ditë”, tha Bylykbashi.

 

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement