Në sytë e pushtetit, jeta e minatorit nuk vlen, ato që vlejnë janë tenderat dhe llokmat e buxhetit

Nga Klodian Tomorri

 

Ka 48 ore minatori i bllokuar ne nje miniere atje ne Bulqize. Asnje deklarate, asnje njoftim zyrtar nga autoritetet se cfare po ndodh me operacionin e shpetimit.

Bene 20 ore seance ne Parlament dje. Folen te gjithe. Foli Kryeministri, foli ministrja e Energjise, folen deputetet e maxhorances. Askush nuk tha gjysme fjale per minatorin. Per ironi qeveria po prezantonte programin e njerezve, nga njerezit per njerezit.

Foli dhe opozita. Te gjithe deputet nga kryetari deri tek deputeti i fundit. Askush nuk i kerkoi llogari ministres apo qeverise se cfare po ben shteti per te shpetuar minatorin.

Benin sikur ziheshin gjithe diten dje. Njera ane thoshte duam pushim sa te vije kryeministri. Ana tjeter thoshte s’ka pushim se kryeministri eshte i zene me hallet e popullit. Nje farse e madhe palacosh.

E hidhur eshte kjo, por e verteta duhet thene troc. Ketyre nuk u kercet hic per minatorin, punetorin, fukarain.

Ne Ministrine e Energjise ekziston nje departament i posacem, qe quhet Reparti i Inspektim dhe Shpetim Minierave. Ky repart eshte posacerisht per kete qellim. Te kryeje operacione shpetimi ne raste emergjencash.

Se cfare po ben RISHM-i aktualisht nuk ka asnje informacion zyrtar. Mund ta degjosh ndonje gjysme informacioni nga mediat. Ndersa qeveria nuk ka asnje informacion per te ndare me publikun per kete ceshtje.

Ne syte e pushtetit, jeta e minatorit nuk vlen. Ato qe vlejne jane tenderat dhe llokmat e buxhetit. Sa me shume para tenderash ndajne keta, aq me mjerane behen ne shpirt. Tani kane filluar ta konsiderojne jeten e njeriut si nje gje me te cilen nuk ja vlen te merresh.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement