Qeveria “Rama 3″, 5 burra dhe 12 gra

Në qeverinë e re “Rama 3” do të ketë vetëm 5 burra dhe 12 gra, duke përbërë kështu rekordin më të madh në historinë e qeverisjes në Shqipëri.

Edi Rama shquhej si personi i jepte më shumë hapësirë grave dhe ndryshe nga qeveria e mëparshme. Nëse qeverinë raporti ishte 9 gra dhe 8 burra, aktualisht kemi 5 burra dhe 12 gra në qeverinë e “Rama 3”.

Të paktën, Shqipëria do të mbahet mend si vendi që ka më shumë gra në qeveri dhe ku burrat janë superminorancë.

Kryeministër- Edi Rama

Zv.kryeministër – Arben Ahmetaj

Ministre për Europën dhe Punët e Jashtme – Olta Xhaçka

Ministër i Mbrojtjes – Niko Peleshi

Ministër i Drejtësisë – Ulsi Manja

Ministër për Punët e Brendshme – Blendi Çuçi

Ministre e Financave dhe Ekonomisë – Delinda Ibrahimi

Ministre e Infrasktrukturës, Energjisë – Belinda Balluku

Ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies – Ogerta Manastirliu

Ministre e Arsimit – Evis Kushi

Ministre për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural – Frida Krifca

Ministre për Turizmin dhe Mjedisin – Mirela Kumbaro

Ministre e Kulturës – Elva Margariti

Ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin – Elisa Spiropali

Ministre për Mbrojtjen e Sipërmarrjes – Edona Bilali

Ministre për Rininë dhe Fëmijët – Bora Buzhaqi

Ministre për Standardet dhe Shërbimet – Milva Ikonomi

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement