Arti në zi, ndahet nga jeta këngëtari i njohur Sherif Merdani

Artisti i njohur Sherf Merdani ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare.
Mësohet se artisti ka ndërruar jetë nga një sëmundje e rëndë.
Kush është Sherif Merdani, jeta dhe veprimtaria e tij:
Sherif Merdani është këngëtar i njohur. Sherif Merdani është këngëtar i përndjekur dhe diplomat shqiptar nga Shqipëria.
Njihet si këngëtar i madh shqiptar i muzikës së lehtë shqipe. Ka kënduar sidomos këngë të kompozuara nga Kastriot Gjini. Pas Festivalit të 11-të, si edhe disa kolegë të tij, u përndoq nga diktatura e Enver Hoxhës dhe bëri 16 vjet burgim. Në vitet ’90 ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.
Në Dhjetor 1970, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Mes Jush”.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement