Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 905 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Shqipëria ka regjistruar për të dytën ditë radhazi mbi 900 raste në ditë me COVID-19 dhe 3 pacientë Tirana e Elbasani kanë humbur jetën. Nga 4063 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 905 qytetarë.

Në spitalin Infektiv po marrin trajtim të specializuar  96 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Lajmi i mirë është se  janë shëruar 347 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 132,723 që nga fillimi i epidemisë

Njoftimi nga MSH

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4063 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 905 qytetarë, në këto bashki:

200 raste në Tiranë, 158 në Shkodër, 43 në Durrës, 39 në Korçë, 36 në Kavajë, nga 33 raste në Vau i Dejës, Vlorë, nga 26 raste në Sarandë, Krujë, 25 në Fier, 22 në Elbasan, 19 në Kurbin, nga 17 raste në Malësi e Madhe, Lezhë, Kamëz, 16 në Lushnje, nga 14 raste në Berat, Kolonjë, 10 në Bulqizë, nga 9 raste në Prrenjas, Peqin, Himarë, nga 7 raste në Pukë, Mat, Divjakë, nga 6 raste në Gramsh, Cerrik, Dimal, Gjirokastër, Tropojë, nga 5 raste në Mallakastër, Memaliaj, Pogradec, nga 4 raste në Këlcyrë, Selenicë, Rrogozhinë, Kukës, nga 3 raste në Has, Mirditë, Shijak, Dibër, Patos, Kuçovë, nga 2 raste në Librazhd, Belsh, Skrapar, Devoll, Vorë, nga 1 rast në Fushë Arrëz, Përmet, Maliq.

Aktualisht janë 8866 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 96 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me Covid19 tre qytetarë: dy qytetarë nga Tirana të moshave 58-67 vjeç dhe një qytetar 81 vjeç nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 347 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 132,723 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 905

Të shëruar në 24 orë 347

Të shtruar në spitale 96

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 4063

Testime totale 1,030,132

Raste pozitive 144,079

Raste të shëruara 132,723

Raste Aktive 8866

Humbje jete 2,490

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3244

Shkodër 1597

Vlorë 791

Fier 685

Durrës 651

Lezhë 441

Elbasan 414

Berat 296

Gjirokastër 254

Korçë 221

Kukës 137

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement