Shpërthimi në aeroportin e Kabulit, Stoltenberg: Dënojmë sulmin terrorist, prioritet evakuimet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s Jens Stoltenberg ka dënuar shpërthimet vdekjeprurëse në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai të Kabulit si një sulm të tmerrshëm terrorist që kishte në shënjestër njerëz të dëshpëruar që përpiqeshin të largoheshin nga vendi dhe përpjekjet e aleancës për t’i evakuuar ata nga Afganistani.

“Unë dënoj me forcë sulmin e tmerrshëm terrorist jashtë aeroportit të Kabulit. Mendimet e mia janë me të gjithë të prekurit dhe të dashurit e tyre. Prioriteti ynë mbetet të evakuojmë sa më shumë njerëz në të sigurt sa më shpejt të jetë e mundur”, shkruan Stoltenberg.

Bombardimet ndodhën jashtë aeroportit, ku turma të mëdha njerëzish që përpiqen të largohen nga Afganistani janë mbledhur ndërsa presin fluturimet jashtë vendit. Kombet perëndimore kishin paralajmëruar më herët gjatë ditës për një sulm të mundshëm atje në ditët në rënie të një transporti ajror masiv.

Dyshimi për çdo sulm që synon turmat ka të ngjarë të bjerë mbi grupin e Shtetit Islamik dhe jo talebanët, të cilët janë vendosur në portat e aeroportit duke u përpjekur të kontrollojnë masën e njerëzve.

Zyrtarët e Pentagonit pritet të japin një azhurnim të enjten, por zëdhënësi John Kirby tha në Tëitter se shpërthimi në Portën e Abbey të aeroportit “ishte rezultat i një sulmi kompleks që rezultoi në një numër viktimash amerikane dhe civile”. Një sulm i dytë u konfirmua në afërsi të “Baron Hotel”, me një distancë të shkurtër nga shpërthimi i parë.

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement