Disa të vrarë në pranë ambasadës franceze në Tanzani, dyshohet për sulm terrorist

Të pakëtn tre policë dhe një punonjës i një kompanie private të policisë u vranë në nga një person i armatosur  pranë ambasadës franceze në Tanzani. Presidenti Samia Suluhu Hassan tha nëTëitter se sulmuesi ishte neutralizuar dhe qetësia është rikthyer.

“Unë i dërgoj ngushëllimet e mia shërbimit të policisë dhe familjeve të tre policëve, dhe një oficeri të kompanisë së sigurisë SGA, të cilët humbën jetën pasi një person i armatosur i sulmoi ata në zonën Salenda të Dar es Salaam”, shkroi Hassan.

Reuters shkruan se gjashtë persona të tjerë u plagosën përveç të vrarëve.

Inspektori i Përgjithshëm i Policisë Simon Sirro tha në një intervistë të transmetuar në televizionin lokal se policia po përpiqej të identifikonte sulmuesin. Ndërsa motivi nuk dihej ende, Sirro sugjeroi se sulmi mund të lidhet me rolin e Tanzanisë në Mozambikun fqinj, ku dërgoi trupa këtë muaj për të ndihmuar në luftimin e kryengritësve islamikë si pjesë e një force rajonale të sigurisë.

“Ka probleme, ushtarët tanë janë atje”,  tha Sirro për Mozambikun.

Sirro, inspektori i përgjithshëm i policisë, zëdhënësi i policisë David Misime dhe SGA Security, e cila e përshkruan veten si një ofrues i shërbimeve kryesore të sigurisë në Afrikën Lindore, nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment për Reuters. Ambasada franceze në Dar es Salaam nuk mund të merrej menjëherë për koment dhe zyrtarët e ministrisë së jashtme franceze në Paris nuk ishin në dispozicion.

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement