U akuzua se shkoi në Kanë në mes krizës pandemike dhe vajza kishte veshur fustan 490 dollarë, reagon Kurti: Është marrë ‘borxh’

Pas qarkullimit të lajmeve në media se fustani që vajza e Albin Kurtit kishte veshur në festivalin e Kanës, që po zhvillohet në Francë kushtonte 490 dollarë, ka reaguar edhe zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Rozafë Kelmendi.

Përmes një postimi të ndarë në ‘Facebook’ Kelmendi shkruan se fustani i Leas është i punuar nga gratë e Kosovës dhe se është marrë ‘borxh’, për ta kthyer sapo të kthehen në Kosovë.

Reagimi i zëdhënëses së qeverisë:
I quajtur “The Strawberry Dress,” fustani me dredhëza të vogla të qëndisura, u bë ndër veshjet më të popullarizuara në internet gjatë kohës së pandemisë. Në Festivalin e filmit në Kanë, ku sot u dha premiera botërore e filmit nga Kosova, “Pa vend”, vajza e kryeministrit, Lea pati të veshur fustanin e dizajnuar nga Lirika Matoshi, i punuar nga gratë e Kosovës.

Kryeministri ndodhet në Kanë në përkrahje të filmit kosovar dhe bashkëshortja e tij, ka huazuar dy fustanë për veten dhe fustanin me dredhëza për të bijën, të disenjuara nga kreatoret kosovare Teuta dhe Lirika Matoshi. Me t’u kthyer në Prishtinë fustanët do t’u kthehen kreatoreve.

Debati ka nisur pasi prej gati 2 javësh Kurti nuk ndodhet në Kosovë, ndërsa vendi është duke u përballur me një krizë të fortë në sektorin e shëndetësisë, pas helmimit të mbi 1500 personave nga bakteri E.Coli që u gjet në ujin e Deçanit.
Mediat afër opozitës në Kosovë shkruanin se fillimisht Kurti ishte me pushime në Greqi dhe prej aty, nuk u kthye në Prishtinë por shkoi në festivalin e Kanës në Francë.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement