Katër arsye pse zgjoheni me dhimbje koke në mëngjes 

 

Nëse shpesh zgjoheni me dhimbje koke, atëherë nuk jeni vetëm, pasi dhimbjet e kokës në mëngjes kanë tendencë të jenë shumë të zakonshme. Arsyet janë të shumta dhe mund të ndryshojnë ndjeshëm nga personi në person. Disa shkaqe të mundshme që mund të “fshihen” pas dhimbjes tuaj të kokës në mëngjes janë:

 

Keni pagjumësi

Mungesa e gjumit është përgjithësisht një shkak i zakonshëm i dhimbjeve të kokës. Nëse keni vështirësi të flini rregullisht dhe nuk ndiheni të relaksuar atëherë me siguri po përjetoni ndonjë çrregullim gjumi.

 

Simptoma e tërheqjes së kafeinës

Dhimbja e kokës në mëngjes mund të jetë një simptomë e “privimit” të kafeinës dhe zakonisht ndodh tek njerëzit që konsumojnë shumë filxhanë kafe gjatë ditës. Kafeina mund të ndikojë në rrjedhën e gjakut në tru dhe nëse nuk konsumoni aq filxhanë sa zakonisht mund të shkaktojë efekte anësore neurologjike që janë të ngjashme me privimin e substancave të tjera.

 

Lani dhëmbët

Larja e dhëmbëve mund të shkaktojë tension në nyjet temporomandibulare, të cilat lidhin nofullën e poshtme me kafkën para veshit, ndërsa mund të shkaktojë ndryshime në pozicionin e nofullës. E gjithë kjo çon në tension të akumuluar, i cili mund të shkaktojë dhimbje koke.

 

Mund të përjetoni migrenë

Migrena mund të ndodhë në çdo kohë, por shumë njerëz përjetojnë migrenë natën vonë ose herët në mëngjes. Në fakt, sipas studimeve, migrena shfaqet në një “rreth”, një zbulim që sugjeron se zakonisht ndodh afërsisht në të njëjtën kohë gjatë ditës. Prandaj, është e mundur që dhimbja e kokës që keni kur zgjoheni të jetë në të vërtetë një migrenë.

 

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement