U bë i njohur si ‘Link Hayes’, ndërron jetë aktori amerikan 

 

Clarence Williams III, aktori amerikan i njohur për rolin e oficerit të policisë Link Hayes në serialin amerikan të krimit “The Mod Squad”, ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare në shtëpinë e tij në Los Angeles, si pasojë e kancerit të zorrës së trashë, lajmëroi agjenti i tij Peg Donegan.

Williams lindi në New York më 21 gusht 1939.

Në Amerikë, ai u bë i famshëm për rolin e tij në serialin amerikan të krimit “The Mod Squad”, në të cilin ai luajti me Michael Cole dhe Peggy Lipton.

Seriali u transmetua në ABC nga 1968 deri në 1973.

Ai kujtohet gjithashtu dhe për rolin e tij si babai në “Purple Rain”, në të cilin këngëtari i muzikës rok Princi bëri debutimin e tij si The Kid, për rolin e tij si agjent i FBI Roger Hardy në serinë televizive “Twin Peaks”, si një polic i mirë në “Deep Cover”. ai gjithashtu fitoi një rol në “Sugar Hill” me Wesley Snipes.

Ai e filloi karrierën e tij në filmin “Dark of the Moon”, dhe ai gjithashtu interpretoi në Broadway në shfaqjen “The Great Outdoors”.

Në karrierën e tij 40-vjeçare, ai ka luajtur në seriale dhe filma të shumtë, përfshirë “52 Pick-Up”, “Against the Wall”, “Reindeer Games”, “The General’s Daughter”, “American Gangster”, “Half Baked” dhe “Butler i Lee Daniels”.

 

 

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement