Rekord pas rekordi, Lukaku kalon edhe Gerd Müller

Një tjetër moment historik për Romelu Lukakun. Pas Muller, ai është lojtari më i ri që ka arritur 60 gola për ekipin kombëtar. Më mirë se Messi dhe Ronaldo.

Kampionati italian e bëri atë të rritet shumë. Ai gjithmonë e ka thënë këtë. Dhe pas një sezoni si protagonist, i cili përfundoi me fitoren e Scudettos së bashku me Interin e tij, Romelu Lukaku nuk ndalet dhe synon drejt Kampionatit Europian. Dhe e bën këtë në mënyrën më të thjeshtë për të nga të gjitha: duke shënuar.

60 gola me Belgjikën.
Në fakt, sulmuesi i Interit me golin e shënuar në miqësoren e Belgjikës kundër Kroacisë, arriti 60 gola në total me ekipin kombëtar, duke barazuar, në moshën njëzet e shtatë, një legjendë të futbollit botëror si Gerd Muller (këtë vit i mposhtur gjithashtu nga Lewandowski).

Më mirë se Ibra dhe Messi (dhe jo vetëm)
Gjithmonë më lartë, gjithmonë më fortë. Dhe me këtë gol, “Big Rom” arriti të vendosë një rekord tjetër historik. Me 93 paraqitje ndërkombëtare ai arriti të arrijë 60 gola shumë shpejt, duke kaluar Drogba, Neymar, Lewandowski, Ibrahimovic, Suarez, Klose, Messi dhe Cristiano Ronaldo: të gjithë atyre iu duheshin më shumë ndeshje për të arritur shifrën e 60-të golave.

Për t’u bërë pjesë e page dhe grupit të “Maska.al” ne FB mjafton të klikoni:
Like Page
dhe Join Group
Advertisement